Др Драган Милков, редовни професор

Dragan Milkov1

Др Драган Милков, редовни професор

Рођен је 1954. године у Новом Саду. Дипломирао је 1976. године на Правном факултету у Новом Саду. Магистрирао је 1980. године на Правном факултету у Београду одбранивши са одликом магистарски рад Самосталност органа управе. Докторску дисертацију на тему Појам управног аката одбранио је са одликом на истом факултету 1983. године. За асистента Правног факултета у Новом Саду изабран је 1977, за доцента 1984, за ванредног професора 1989. и за редовног професора 1994. године.

Држи наставу из предмета Управно право на Општем смеру и Смеру унутрашњих послова, као и наставу из опционог предмета Наука о управи.

Студијски боравци у иностранству: Université de Paris I, Juristische Fakultät der Universität Köln, Université Catholique de Louvain, Juristische Fakultät der Universität Wien, Juristische Fakultät der Universität Regensburg, Médiateur de la République, Paris, Volksanwaltschaft, Vienna, Ombudsman, Copenhagen, Ombudsman, Stockholm, University of London, University of Reading.

Проф. др Драган Милков је био директор Института друштвених и правних наука Правног факултета у Новом Саду (1985–1990.), руководилац међународног научног пројекта ОЕЦД-а на тему однос управе и грађана (1986–1989.), руководилац међународног научног пројекта ОЕЦД-а на тему омбудсман (1989–1992.), продекан Правног факултета у Новом Саду (1990–1992), декан Правног факултета (1992–1998.), од 1994. године члан Међународног института омбудсмана – Едмонтон – Алберта, Канада, члан радне групе Међународног Института за управне науке из Брисела на пројекту Омбудсман (1995–1998.), од 1996. је експерт Међународног Института за управне науке из Брисела, од 1997. до 1999. био је члан истраживачког тима Међународног научног пројекта Британског савета на тему Аdministrative Control in United Kingdom and Yugoslavia. Од 1998–2000. године био је стални члан Правног савета Савезне владе. Током октобра и новембра 2001. предавао је као гостујући професор на Универзитету у Тулузу (Француска). Тренутно је председник Савета Правног факултета у Новом Саду.

Од априла 2006. године члан је Управног одбора Европског Института Омбудсмана, Инсбрук, Аустрија, а од 2011. потпредседник Института.

Од 5. априла 2012. године именован је за члана Комисије за признавање страних високошколских исправа и назива из надлежности Правног факултета.

Област научног интересовања: општа питања управног права, управни акт, управни поступак, контрола управе, омбудсман.

Проф. др Драган Милков је аутор/коаутор више књига на српском језику, једне књиге на енглеском и једне на француском језику и око стотину других  научних и стручних радова.

Говори француски, енглески, немачки и италијански језик.

Књиге:

1. Драган Милков, Управно право – управна делатност, Београд, 1989.
2. Драган Милков, Организација управе, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1993.
3. Драган Милков, Управно право I – уводна и организациона питања, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1997.
4. Драган Милков, Управно право II, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1997.
5. Драган Милков – Чедомир Простран, Коментар закона о општем управном поступку, Службени гласник, Београд, 1997.
6. Драган Милков – Управно право III – контрола управе, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1998.
7. Приручник за полагање правосудног испита (део о управном праву), Службени гласник, Београд, 1998, стр. 1185-1363.
8. Righting wrongs – The Ombudsman in Six Continents, Editors: Roy Gregory and Philip Giddings, Comparative study, IOS Press, Amsterdam, 2000.
9. Драган Милков, Управно право I – уводна и организациона питања, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1997., (друго допуњено и измењено издање 2001.); ИСБН 86-80769-55-X.
10. Драган Милков – Управно право III – контрола управе, Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад, 1998, (друго измењено и допуњено издање, 2003.); ИСБН 86-80769-66-5.
11. Драган Милков, Управно право и животна средина, у књизи: Основе права животне средине (редактор: Душан Николић), Центар за издавачку делатност Правног факултета у Новом Саду, Нови Сад 2009, стр. 101-128.
12. Le controle de l' Administration en Serbie, L'Etat et le droit d'Est en Ouest Melanges offerts au professeur Michael Lesage, ISBN: 2.908199.44.0, стр. 511-521, мај 2006, LGDJ, Paris.