Др Гордана Вукадиновић, редовни професор

Gordana Vukadinovic

Др Гордана Вукадиновић, редовни професор

Рођена је 1949. године у Новом Саду. Дипломирала је на Правном факултету 1971. године. На истом факултету је магистрирала 1977. године, одбранивши са одликом магистарски рад Идеја природног права у делу Жан Жак Русоа. Докторску дисертацију на тему Појам самоуправних права одбранила је са одликом на Правном факултету у Београду 1981. године. За асистента Правног факултета у Новом Саду изабрана је 1972. године, за доцента 1983, за ванредног професора 1989, и за редовног професора 1995. године.

Држи наставу из предмета Теорија државе и права на Општем смеру и Смеру унутрашњих послова, као и наставу из опционих предмета: Методологија права, Филозофија права, Историја правних и политичких теорија, Правна етика. Шеф је Катедре за теорију државе и права, филозофију права и социологију и Руководилац последипломских студија Теоријско-правног смера.

Проф. др Гордана Вукадиновић је 1973. године боравила у Амстердаму, 1974. у Стразбуру где је завршила И и ИИ циклус из упоредног права, 1985, 1985 и 1994. боравила је у Центру за национална истраживања у Паризу (ЦНРС Парис). Године 1987. на Гетеовом институту (Изерлон) у СР Немачкој завршила је курс из немачког језика. Више пута је била у студијским посетама правним факултетима у Сегедину (Мађарска), Печују (Мађарска), Халеу (Немачка), Регензбургу (Немачка) и Паризу (Француска). У три наврата била је носилац националних реферата на Међународном конгресу из упоредног права у Атини (Грчка), Бристолу (Енглеска), Брисбејну (Аустралија).

Проф. др Гордана Вукадиновић је члан редакције часописа Архив за правне и друштвене науке и часописа Права човека. Члан је Редакционог одбора Опште правне енциклопедије, и уредник за Теорију права, члан председништва Удружења правника Србије. Члан је редакције Копаоничке школе природног права и руководилац Катедре Право на правну државу. Била је члан председништва Удружења за упоредно право Југославије, члан председништва Удружења за теорију, филозофију и социологију права Југославије, члан одбора за друштвене науке Матице српске, као и Експерт за теорију права Савезног секретаријата за развој, науку и заштиту животне средине.
Област научног интересовања: теорија права, историја политичких и правних теорија и правна етика.

Говори француски, служи се енглеским језиком.

Проф. др Гордана Вукадиновић је објавила око 150 научних и стручних радова.

Књиге:

1. Гордана Вукадиновић, Идеја природног права у делу Жан-Жак Русоа, магистарски рад, Нови Сад 1977.
2. Гордана Вукадиновић, Појам самоуправног права, докторска теза, Београд 1981.
3. Гордана Вукадиновић-Маријана Пајванчић, Теорија државе и друштвено-политички систем СФРЈ, Нови Сад 1982.
4. Гордана Вукадиновић, О самоуправном праву, Нови Сад 1987.
5. Гордана Вукадиновић, Процес делегатског одлучивања-однос делегатске базе, делегација и делегата, Нови Сад 1985.
6. Гордана Вукадиновић, Избор текстова из теорије права, Београд 1989. (Друго издање: Нови Сад, 1993; треће издање: Приштина 1996; четврто издање: Нови Сад 1998).
7. Гордана Вукадиновић, Жан Жак Русо и природно право, Нови Сад, 1993. (друго издање: 1998; треће измењено и допуњено издање: Петроварадин 2004.).
8. Гордана Вукадиновић, О правној држави, Нови Сад, 1995.
9. Гордана Вукадиновић-Радивој Степанов, Право и отпори, Нови Сад 1997.
10. Радивој Степанов-Гордана Вукадиновић, Правна мисао ХХ века, Петроварадин, 2000.
11. Гордана Вукадиновић-Радивој Степанов, Теорија права књига I, Петроварадин 2001.
12. Радивој Степанов-Гордана Вукадиновић, Теорија права књига II, Петроварадин 2002.
13. Гордана Вукадиновић – Радивој Степанов, Теорија државе и права, Петроварадин, 2003.
14. Гордана Вукадиновић, Опште учење о праву, Петроварадин, Нови Сад, 2003.
15. Радивој Степанов-Гордана Вукадиновић, Модерност права, Антологија правних школа, идеја и праваца, Петроварадин, 2003.
16. Радивој Степанов – Гордана Вукадиновић, Увод у филозофију права, Петроварадин, 2004.
17. Гордана Вукадиновић, Теорија државе и права, књ. II, Петроварадин, 2005.
18.American Jurisprudence of the 20th Century, Нови Сад,2007
19.Америчка јуриспруденција XX века, Нови Сад, 2007.