The Legal Aspects of Migrations in the Region – the Balkan route

Dear Colleagues,

Three parallel conferences on migrations will be held at the University of Novi Sad, at the end of February 2018.

The first, global conference under the title Migrations – Impacts, Law, and Spatial Planning is organized by the University of Novi Sad – Center for Strategic and Advanced Studies and International Academic Association on Planning, Law, and Property Rights – PLPR on 20 February 2018.

The second conference is organized by Inter-Department Center for migrations and international cooperation for sustainable development in Trieste and Center for Strategic and Advanced Studies of the University of Novi Sad on 19 February 2018.

The third conference The Legal Aspects of Migrations in the Region – the Balkan route is organized by the Faculty of Law University of Novi Sad on 20 February 2018.

The conferences are organized at the same time bearing in mind their thematic connection.

We are pleased to invite you to participate in the conference dedicated to the legal aspects of migration that will be held at the Faculty of Law of the University of Novi Sad.

Online registration form is available at https://goo.gl/forms/WHeDwDsC3bO5cq8m2

Respectfully,

Prof. Dušan Nikolić, Ph.D.                                                  Prof. Ljubomir Stajić, Ph.D.

Rector of the University of Novi Sad                                    Dean of the Faculty of Law

Правни аспекти миграција у региону – балканска рута

Поштоване колегинице и колеге,

На Универзитету у Новом Саду ће се крајем фебруара 2018. године одржати три паралелне научне конференције посвећене миграцијама.

Прва, глобална конференција под називом Migrations – Impacts, Law, and Spatial Planning организују Универзитет у Новом Саду – Центар за стратегијске и напредне студије и Међународна академска асоцијација за просторно планирање, право и својинске односе (International Academic Association on Planning, Law, and Property Rights – PLPR) од 19. до 23. фебруара 2018. године.

Другу конференцију организују Интердепартмански центар за миграције и међународну сарадњу за одрживи развој Универзитета у Трсту и Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду 19. фебруара 2018. године.

Трећу конференцију Правни аспекти миграција у региону – балканска рута организујe Правни факултет Универзитета у Новом Саду 20. фебруара 2018. године.

Скупови су организовани у исто време имајући у виду тематску повезаност конференција.

Са посебним задовољством вас позивамо да учествујете на конференцији посвећеној правним аспектима миграција која ће се одржати на Правном факултету Универзитета у Новом Саду.

Онлајн регистрациони формулар је доступан на адреси: https://goo.gl/forms/WHeDwDsC3bO5cq8m2

С поштовањем,

Проф. др Душан Николић                                                   Проф. др Љубомир Стајић

Ректор Универзитета у Новом Саду                                     Декан Правног факултета