Поводом неистинитих информација, које су објављене у појединим медијима у вези са реализацијом надокнаде наставе на Правном факултету, која почиње у онлајн формату од понедељка 12. 5. 2025, а чиме се покушава нанети штета студентима и Факултету, овим путем истичемо следеће:

  1. Реализација наставних активности је законска и уговорна обавеза Правног факултета. Факултет је обавезан да реализује наставне активности на свим нивоима студија и свим студијским програмима у складу са законом, релевантним прописима и закљученим уговорима о студирању.
  2. Факултет је дужан да обезбеди несметано одвијање наставне делатности и да у овим ванредним околностима предузме све потребне мере да студенти не би изгубили школску годину.
  3. Наставно-научно веће, стручни орган надлежан за доношење Плана надокнаде наставе, у складу са Законом о високом образовању и Статутом Правног факултета, донело је Одлуку о измени и допуни Календара наставе и плану надокнаде наставе у летњем семестру школске 2024/25. године.
  4. Наставно-научно веће је на 78. седници одржаној 17. 4. 2025. усвојило први План надокнаде наставних активности и о том Плану су се студенти Правног факултета изјашњавали преко Студентског сервиса. О наведеном је јавност била обавештена преко званичне интернет странице Факултета (Обавештење од 17. 4. 2025. године).
  5. Упркос наведеном Обавештењу, у којем је јасно наведено да се студенти изјашњавају о Плану надокнаде, у појединим медијима је објављена ноторна неистина да су се студенти изјашњавали о прекиду блокада.
  6. У условима блокаде зграде Факултета, изјашњавање преко Студентског сервиса је било једини начин да Факултет добије информацију колико студената је спремно да настави са предавањима, вежбама и другим наставним активностима у складу са Планом надокнаде.
  7. Имајући у виду резултате изјашњавања, који су такође јавно објављени на званичној интернет страници Факултета првог радног дана после завршеног изјашњавања (Обавештење од 28. 4. 2025), Наставно-научно веће је донело Одлуку о другом Плану надокнаде на 80. седници одржаној 29. 4. 2025. са другачијом динамиком наставе и испитних рокова са циљем да се студентима остави довољно времена за квалитетну припрему за испите. У складу са наведеним летњи семестар почиње 12. 5. 2025. и траје до 30. 11. 2025. године.
  8. Узимајући у обзир чињеницу да, за сада, због блокаде зграде Факултета не постоје услови да се План надокнаде реализује у згради Факултета, предвиђено је да реализација предавања, вежби и консултација (активна настава) почне у онлајн формату.
  9. Настава на даљину акредитованих студијских програма није исто што и акредитоване Студије на даљину у складу са Стандардом 15 Правилника о стандардима и поступку за акредитацију студијских програма, иако се у јавности то погрешно поистовећује.
  10. Закључком Комисије за акредитацију и проверу квалитета Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању (бр. 612-01-01241/2020-03 од 10. 9. 2020) потврђено је да измене и допуне студијског програма за који је високошколска установа добила дозволу за рад, а које врши ради његовог усклађивања са организацијом рада (нпр. настава на даљину као један од метода извођења наставе, прерасподела предмета по семестрима и сл.), а у околностима које не дозвољавају извођење наставе у седишту, у складу са прописаним стандардима за акредитацију студијских програма, не сматрају се новим студијским програмом, односно не захтевају измену важеће акредитације студијског програма. Посебно напомињемо да је предметни Закључак донет неколико месеци после укидања ванредног стања у Републици Србији.
  11. Национални савет за високо образовање у свом тумачењу одредби Правилника о стандардима и поступку за акредитацију студијских програма (бр. 40/2025-06 од 16. 4. 2025) наводи да извођење активне наставе у оквиру наставних предмета, где природа садржаја и методика наставе то дозвољавају, на студијским програмима који се реализују на класичан начин у седишту установе, у складу са акредитацијом и дозволом за рад коришћењем комуникационо-информационог система ради реализације образовних активности на даљину као метода извођења наставе, у условима немогућности несметаног одвијања наставног процеса у седишту установе које је потврдио надлежни државни орган, не представља студије на даљину у смислу Стандарда 15, односно не захтева измену важеће акредитације студијског програма.
  12. Правни факултет је добио сагласност Министарства просвете (бр. 612-00-00390/30/2025-06 од 25. 4. 2025) за реализацију активне наставе у онлајн формату, односно наставе на даљину.