Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 19. i 20. oktobra 2023. održana je peta Međunarodna naučna konferencija „Pravna tradicija i novi pravni izazovi“. Na plenarnom delu učesnicima su se obratile prof. dr Tatjana Bugarski, dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu i Nela Milišić, pomoćnica Pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost. Usledila su plenarna izlaganja dr Željka Bartulovića, redovnog profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, dr Antala Tamaša, redovnog profesora Fakulteta za pravne i političke nauke Univerziteta u Segedinu i dr Lasla Heke, redovnog profesora Fakulteta za pravne i političke nauke Univerziteta u Segedinu. Posle plenarnog dela, učesnici su predstavili rezultate svojih istraživanja u okviru devet tematskih sekcija. Ovogodišnja Konferencija okupila je preko 80 učesnika iz 10 zemalja. Povodom Konferencije priređena je izložba posvećena čuvenom pravniku Valtazaru Bogišiću.

Treća međunarodna naučna konferencija Pravna tradicija i novi pravni izazovi (Legal Tradition and New Legal Challenges) održana je online 29. i 30. septembra 2021. Na Konferenciji je učestvovalo 43 nastavnika i saradnika sa svih državnih pravnih fakulteta u našoj zemlјi, kao i nastavnici i saradnici sa pravnih fakulteta u Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Hrvatskoj. Učesnici su izlagali rezultate svojih istraživanja u šest sekcija (Krivično pravo, Pravna istorija, Radno pravo i privredno pravo, Ustavno pravo i međunarodno pravo, Građansko pravo, Teorija države i prava, sociologija i bezbednosno pravo). Kao i prethodnih godina, na početku, učesnike Konferencije su pozdravili dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Branislav Ristivojević i predsednik Organizacionog odbora Konferencije i prodekan za nauku Pravnog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Gordana Drakić. Nakon pozdravnih reči, učesnicima je prikazana izložba u digitalnoj formi pod nazivom „Nekoliko reči o razvoju ustavnosti u Srbiji“ koju je pripremila Biblioteka Pravnog fakulteta u Novom Sadu.

Dana 1 i 2. oktobra 2020. održana je 2. Međunarodna naučna konferencija Pravna tradicija i novi pravni izazovi (Legal Tradition and New Legal Challenges). Organizovanje Konferencije podržano je od strane Međunarodnog naučnog odbora u čijem sastavu su vodeći evropski pravnici koji su tokom proteklih nekoliko decenija tragali za odgovorima na nove pravne izazove: Prof. Dr. Serge Regourd (Francuska), Prof. a. D. Dr. Dr. h. c. Detlew Belling (Nemačka), Prof. Dr. Paolo Duret (Italija), Prof. Dr. Masha Antokolskaia (Holandija), Prof. dr Vesna Rijavec (Slovenija) Prof. PhD h.c. Mauro Bussani (Italija). Konferencija je uspešno, po prvi put, održana u online okruženju putem platforme Cisco Webex, a prisustvovalo joj je više od 60 nastavnika, saradnika, gostiju i mladih istraživača. Na početku konferencije prisutne su pozdravili prof. dr Gordana Drakić, prodekan za nauku Pravnog fakulteta u Novom Sadu i predsednik Organizacionog odbora konferencije i dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu prof. dr Branislav Ristivojević. U plenarnom delu i u okviru 11 paralelnih sekcija prezentovano je oko šezdeset referata.

Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu je 3. i 4. oktobra 2019. održana međunarodna naučna konferencija Pravna tradicija i novi pravni izazovi (Legal Tradition and New Legal Challenges). Organizovanje Konferencije podržano je od strane Međunarodnog naučnog odbora u čijem sastavu su vodeći evropski pravnici koji su tokom proteklih nekoliko decenija tragali za odgovorima na nove pravne izazove: Prof Dr Dr hc Mult Christian von Bar, nekadašnji rukovodilac Studijske grupe za izradu Evropskog građanskog zakonika i Radne grupe za izradu Nacrta okvirnih pravila u oblasti privatnog prava (Draft Common Frame of Reference); Dr Vékás Lajos, akademik i potpredsednik Mađarske akademije nauka i rukovodilac Radne grupe koja je izradila nacrt mađarskog Građanskog zakonika; Prof. PhD h.c. Mauro Bussani, rukovodilac najvećeg evropskog naučnoistraživačkog i Razvojnog projekta u oblasti prava Zajedničko jezgro evropskog privatnog prava (Common Core of European Private Law); Prof Dr Ján Lazar, nekadašnji rukovodilac Radne grupe za izradu Građanskog zakonika Slovačke i prof. dr. sc. Nikola Gavella, profesor emeritus Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Konferenciji je prisustvovalo oko 90 nastavnika, saradnika, gostiju i mladih istraživača. Glavni uvodničar u plenarnom delu Konferencije bio je Prof Dr Marko Ilešič, sudija Suda pravde Evropske unije u Luksemburgu, a prisutne je pozdravio i dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu prof. dr Branislav Ristivojević. U okviru Konferencije održani su i okrugli stolovi u vezi sa temama koje su posebno aktuelne. Jedan od njih je interdisciplinarni okrugli sto „Klimatske promene – prirodni i društveni zakoni“. Drugog dana konferencije održan je dekanski forum pod nazivom „Saradnja pravnih fakulteta u Jugoistočnoj Evropi“. Na njemu su dekani dvadesetak pravnih fakulteta iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije razgovarali o saradnji u oblasti nauke i visokog obrazovanja. Konačno, u plenarnom delu i u okviru 11 paralelnih sekcija prezentovano je oko šezdeset referata.